Astma to choroba, która zbiera żniwo zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Najczęstsze objawy astmy to uciążliwe duszności, suchy i męczący kaszel, świszczący oddech, a często także ucisk oraz ból w klatce piersiowe.
Warto jednak pamiętać, że wcześnie rozpoczęte leczenie oraz odpowiedni tryb życia mogą skutecznie zahamować ilość i intensywność ataków astmy. Nieleczona choroba może natomiast pociągnąć za sobą niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.
Skąd się bierze astma?
Astma powoduje groźne, nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Niestety, jest to choroba nieuleczalna, nie mniej jednak istnieją skuteczne sposoby, by powstrzymać jej rozwój oraz częstotliwość i intensywność ataków. W tym celu konieczne są regularne wizyty u pulmonologa oraz regularne zażywanie leków, wskazany jest także odpowiedni tryb życia.
Przeważająca większość osób cierpi na tzw. astmę atopową, wywoływaną przez alergeny – pyłki roślin, grzyby, roztocza, pleśń, sierść zwierząt, a nawet niektóre produkty spożywcze. Przyczyną choroby może być także niedoleczona lub nieprawidłowo leczona infekcja górnych dróg oddechowych, dym tytoniowy, spaliny, uczulenie na leki, głównie antybiotyki i aspiryna, a nawet długotrwały stres.
Niestety, wiele osób lekceważy pierwsze objawy astmy, czego efektem jest rozwój choroby. Mowa tu głównie o nocnych napadach duszności, problemach z zaczerpnięciem powietrza, silnym, suchym kaszlem czy też odkrztuszaniem gęstej wydzieliny, pojawiającej się przede wszystkim po intensywnym wysiłku fizycznym. W dużej mierze wynika to z faktu, że pierwsze symptomy pojawiają się sporadycznie.
Należy jednak pamiętać, że nieleczona astma oskrzelowa może przyjąć ciężką postać choroby, objawiająca się ciężkimi atakami, które mogą stać się nawet przyczyną śmierci.
Chcąc uniknąć rozwoju choroby warto skontaktować się z lekarzem internistą lub pulmonologiem bezpośrednio po zauważeniu pierwszych symptomów – wcześnie rozpoczęte leczenie to gwarancja zminimalizowania dolegliwości zdrowotnych, a także zagrożenia dla życia.
W przypadku astmy alergicznej konieczne jest niezwłoczne wyeliminowanie czynników powodujących reakcje alergiczne.